شماره خبر : 25949
منتشر شده در مورخ : ۵ مهر ۱۴۰۲
ساعت : 7:21
یادآوری ظرفیتهای بی نظیر گردشگری خوزستان در روز جهانی گردشگری!

یادآوری ظرفیتهای بی نظیر گردشگری خوزستان در روز جهانی گردشگری!

 سازمان جهانی گردشگری وابسته به سازمان ملل متحد پنجم مهر برابر با ۲۷ سپتامبر را روز جهانی گردشگری اعلام کرده تا بر تأثیر توسعه صنعت گردشگری در رونق اقتصادی کشورها و رفاه مردم و نیز بر برقراری ارتباطات صلح آمیز ملّتها با یکدیگر تأکید کند. چرا که گردشگری هم اکنون به عنوان سومین صنعت پررونق دنیا پس از صنایع نفت و خودروسازی، با هزینۀ کم و اشتغالزائی و ارز آوری بالا یکی از ارکان توسعۀ پایدار و اشتغال مولّد شناخته می شود. علاوه بر جنبۀ اقتصادی صنعت گردشگری که از اهمیت و اولویت ویژه برای بسیاری از کشورها برخوردار است، این صنعت به عنوان پدیده ای فرهنگی و اجتماعی، جایگاه ویژه ای در برقراری ارتباط بین ملّتها و انتقال نکات مثبت فرهنگی دارد. آنچه از جنبۀ اشتغالزائی به صنعت گردشگری اهمیت می بخشد، علاوه بر کم هزینه بودن سرانۀ ایجاد اشتغال آن، امکان جذب وسیع نیروهای بیکار است که هم کارگران ساده و بی مهارت و هم نیروهای متخصّص و دارای مهارتهای حرفه ای را در بر می گیرد. 
کشور ما ایران نیز از جمله کشورهائی است که به لحاظ جاذبه‌های باستانی و تاریخی و داشتن طبیعتی زیبا و نیز امکانات پزشکی و ورزشی و مانند آن مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته و به گفته سازمان جهانی گردشگری از لحاظ جاذبه های گردشگری رتبه دهم را در جهان داراست. امّا تا دو سه سال قبل به دلایل مختلف از لحاظ جذب گردشگر در رتبۀ پائینی قرار داشت که به فضل الهی در دولت مردمی به جهشی چشم گیر در این صنعت توفیق یافت و در رتبه 19 کشورهای جهان قرار گرفت و همانطور که بارها گفته ایم در این میان استان خوزستان یکی از مناطقی است که به دلیل وجود جاذبه های متعدّد و بعضاً بی نظیر گردشگری، بهترین شرایط را برای جذب بیشتر گردشگران و بهره برداری از این فرصت طلائی برای رونق اقتصادی استان دارا است و اگر نسبت به فراهم کردن زیرساختهای لازم برای این صنعت جدیت بیشتری بکار برده شود می تواند با جذب گردشگران بیشمار داخلی و خارجی، ضمن رونق اقتصادی استان، مردم را نیز از مزایای رشد این صنعت کم هزینه و پرسود برخوردار کند، همچنانکه امسال با توسعه امکانات گردشگری دریائی، استفاده بیشتر از ظرفیت کم نظیر گردشگری آبی استان میسّر شد و گردشگران نوروزی با شرکت در گردشهای دریائی، ساعات بسیار مفرّح و خاطره انگیزی را در استان تجربه کردند که قطعاً در جذب مجدّد آنان به استان مؤثّر بوده و می تواند زمینه ساز تشویق سایر گردشگران داخلی و خارجی برای سفر به استان شده و بهره مندی بیشتر استان از این صنعت را موجب شود.
تاثیری که به خصوص رشد صنعت گردشگری بر افزایش سطح اشتغال و کاهش چشم گیر بیکاری، در استانی که عمده‌ترین مشکلش بیکاری انبوه نیروهای فعال است، دارد، باید بالاترین انگیزه را در تصمیم سازان و تصمیم گیران محلی و مرکزی برای حمایت از سرمایه‌گذاری و جهت دهی فعالیتها به سوی تکمیل زنجیره امکانات جذب گردشگر به وجود آورد و وجود یکی از فرزندان فرهیخته استان، که قاعدتاً با جاذبه‌ها و ظرفیتهای موجود و بالقوّه استان بخوبی آشنا است، در رأس وزارت متولّی این صنعت، فرصتی مغتنم است که می تواند نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری در استان داشته باشد. ان شاء ... .
موسوی زاده ‌
 

 

برچسب ها : گردشگری خوزستان روز جهانی گردشگری سازمان جهانی گردشگری خوزستان